Навчально-методичний семінар з історії Голокосту для вчителів середніх навчальних закладів України
Навчально-методичний семінар з історії Голокосту для вчителів середніх навчальних закладів України м. Черкаси, 23-25 червня 2011 р.
Цього року щорічний навчально-методичний семінар з історії Голокосту на теренах України відбувся у місті Черкаси. Вибір місця цьогоріч був пов'язаний з ініціативою наших добрих колег з цього міста, котрі ще на початку року заявили про своє бажання прийняти семінар в себе і допомогти з його організацією. Їм ми щиро вдячні. Крім ініціативи, безумовно, для проведення семінару Українському центру вивчення історії Голокосту була необхідна фінансова підтримка, яку цього року надало посольство Держави Ізраїль в Україні. Даний семінар, як і кожен з попередніх, було проведено в партнерстві з Міжнародною школою вивчення історії Голокосту при Меморіалі "Яд Вашем" (Єрусалим) і за активної участі лектора від цієї установи. 18 навчальних годин, втиснуті у два повних дні роботи; 30 учасників з усієї України; лекції, практикуми, обговорення методичних питань, презентації літератури і ресурсів, екскурсії, обмін досвідом між собою і з більш досвідченими колегами-випускниками Яд Вашем, - це буде короткий і загальний перелік роботи семінару, який став можливим завдяки високому рівню мотивації учасників та їхньому бажанню працювати до, а подекуди і після, 9-ї вечора... Якщо ж роздивитися програму більш детально, то стане зрозумілим, яка витримка та цікавість була потрібна учасникам аби витримати інтенсивний курс, підготовлений для них співробітниками УЦВІГу. Семінар було збалансовано таким чином, щоб уникнути одноманітних теоретичних занять та максимально залучити учасників семінару до процесу роботи. Тому поряд з типовими академічними лекціями та наступним їх обговоренням (наприклад, з питань історіографії, термінології чи особливостей Голокосту на українських територіях), до програми вводилися практикуми (наприклад, з методу усної історії у вивченні та викладанні історії Голокосту) та, варто згадати окремо, відео-практикуми, які запропонувала і блискуче провела наша колега з "Яд Вашем" п. Ноа Сігал (з питань українсько-єврейських відносин та нацистської ідеології), а також тренінгові заняття-обговорення (з питань методики викладання історії Голокосту, роботи з джерелами тощо). Міждисциплінарність теми мали підкреслювати презентації п. Наума Резніченко щодо історії Голокосту в вітчизняній та зарубіжній літературі та п. Анни Ленчовської щодо психологічних основ викладання теми (остання, на жаль, не відбулася через технічні причини, а от перша пройшла з великою цікавістю та глибокими переживаннями учасників). Окремо учасники семінару відзначили екскурсію місцями єврейської та не-єврейської культури м. Черкас, яку на високому рівні було проведено п. Ларисою Коломієць. Важливими, з огляду на практичну направленість семінару, були також презентації нових навчальних посібників від "Яд Вашему" та ресурсів УЦВІГ - багато з тих посібників учасники семінару отримали у подарунок. Як уже згадувалося вище, окрасою роботи семінару стала група українських випускників Міжнародної школи "Яд Вашем" 2010 року, котрі доєдналися до роботи семінару на другий день та, маючи власну програму, тут і там доєднувались до основної групи учасників, вносячи свій досвід та свої зауваження. До речі, про зауваження: не дивлячись на шалену інтенсивність програми і брак часу, а може саме через них, кілька важливих тем, за словами самих учасників, не знайшли місця у програмі цьогорічного семінару. Серед них історія опору євреїв геноциду та особливості культури і традиції єврейського народу, а також бажання більше поспілкуватися з колегами-випускниками "Яд Вашему". Ці зауваження було прийнято до уваги та, сподіваємося, наступного року програму вдасться оптимізувати відповідним чином. Загалом, учасники відзначили семінар позитивними відгуками. Наразі перед частиною учасників двотижневе стажування у Міжнародній школі вивчення історії Голокосту при "Яд Вашем" у листопаді 2011 року, а перед іншими - проекти та стажування УЦВІГу та партнерських організацій.
| Віталій Бобров, координатор освітніх проектів УЦВІГ |
Відгуки учасників семінару
Оголошення
Дивитися всіОстанні Новини
-
«Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього». Навчання про історію Голокосту та права людини. Семінар у Литві
З 15 по 19 червня 2026 року Інститут ім Ольги Ленгель (TOLI) у партнерстві з Міжнародною комісією з оцінки злочинів нацистського та радянського окупаційних режимів у Литві та Єврейською громадою Литви організували у Вільнюсі п'ятиденний семінар «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього: викладання про Голокост та права людини». Програма об'єднала освітян з Литви, України та Польщі, щоб поглибити своє розуміння Голокосту, антисемітизму, прав людини та ефективних методів викладання цих проблем.
[Докладніше] -
«Один камінь – одне життя: 80 каменів спотикання для Києва» Чищення Каменів спотикання
11 червня 2026 року перехожі помітили, що два Камені спотикання яскравіше заблищали, і біля них зʼявились свіжі жовті квіти. Це тому, що їх почистила група з чотирьох студентів, дослідниці та інших охочих активістів.
[Докладніше] -
Зустріч дослідницьких команд проєкту «Один камінь – одне життя: 80 каменів спотикання для Києва»
9 червня 2026 року у Києві, у приміщенні інформаційно-виставкового центру Національного музею Революції Гідності відбулася фінальна зустріч дослідницьких команд міжнародного проєкту «Один камінь – одне життя. 80 Каменів спотикання для Києва». Шість команд, десятки юних дослідників, багато розмов, відкриттів і натхнення. А ще — неймовірні спікери: Олександр Воронюк, Надія Уфімцева та Анатолій Подольський, які допомогли нам по-новому подивитися на історію, людські долі та пам’ять.
[Докладніше] -
Відкриття Каменя спотикання на честь Лії Бубнової
3 червня 2026 року в рамках проєкту «Один камінь – одне життя. 80 Каменів спотикання для Києва» на вулиці Бульварно-Кудрявській встановили 16-й Камінь спотикання у столиці — на честь Лії Бубнової, київської аптекарки, мами і дружини, єврейки, яка загинула у 1941 році у Бабиному Яру. Проєкт ініційований Посольство Німеччини в Києві / Deutsche Botschaft Kyjiwі реалізований Українським центром вивчення історії Голокосту у співпраці з КМДА
[Докладніше] -
«Музейні практики й трансформації у висвітленні Другої світової війни».
27-28 травня 2026 року Національний музей історії України у Другій світовій війні за фінансування фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє» (Берлін, Німеччина) провів дводенну міжнародну конференцію «Музейні практики й трансформації у висвітленні Другої світової війни».
[Докладніше]




