Проект "Навчальні матеріали з протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії", листопад-грудень, 2009 р.
На початку жовтня 2009 р. стартував другий етап вже відомого в Україні загальноєвропейського проекту "Навчальні матеріали з протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії", підтримуваного ОБСЄ/БДІПЛ (Бюро демократичних інституцій та прав людини) та за активної участі Будинку Анни Франк (Нідерланди). Цей етап передбачає проведення одноденних семінарів для вчителів історії та суспільних дисциплін, котрим пропонується збалансована програма з практичних занять та теоретичної підготовки, направлена повністю на ознайомлення зі змістом зошитів та шляхами їх практичного використання в класі. Семінари збирають близько 25 учасників, переважно мешканців обласних центрів (хоча й не виключно), на базі Інститутів післядипломної освіти, Міських департаментів освіти, чи Управлінь освіти міських рад та складають 6 годин педагогічної підготовки. Наприкінці семінару кожен учасник отримує сертифікат, котрий згодом можливо долучити до звітів на курсах підвищення кваліфікації.
Годі й казати, що включити у шість годин усе розмаїття тем та проблем, пов'язаних з питаннями протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії надзвичайно важко. Проте, за цей короткий час разом з учасниками тренери обговорюють питання загальнолюдських цінностей, багаторівневості ідентичності людини, ставлення до мігрантів у сучасному суспільстві, окремі сюжети історії євреїв України та Європи; питання полікультурності, аспекти універсальності та унікальності явища антисемітизму в історії та сьогоденні. Більшість пропонованих активностей є моделюванням можливих вправ чи дискусій з використанням Навчальних матеріалів на уроці; частина ж присвячена дискусійним історичним питанням, знов таки з посиланням на матеріали навчальних зошитів. Саме така комбінація практики і теорії була запропонована як оптимальна для ознайомлення учасників з новими освітніми матеріалами та позитивно сприйнята самими вчителями в процесі роботи.
Якщо вже говорити про перші підсумки, то варто розпочати з деяких цифр. На сьогодні в Україні відбулося вісім подібних семінарів у Києві (1 жовтня), Черкасах (8 жовтня), Чернігові (29 жовтня), Вінниці (23 листопада), Житомирі (25 листопада), Харкові (2 грудня), Чернівцях (10 грудня) та Хмельницькому (16 грудня), а отже було залучено близько 200 вчителів історії та суспільних дисциплін. Кожен з цих учителів отримав комплект з трьох зошитів та посібника для вчителя і зразок бланку-замовлення навчальних матеріалів, а також копію міністерського листа про надання грифа трьом частинам навчальних матеріалів. На сьогодні правом замовити комплект навчальних матеріалів на кожного учня в класі скористалися 28 вчителів з 22 шкіл країни. 20 заявок вже виконано, а це означає, що 20 вчителів отримали від 20 до 35 комплектів з трьох частин навчальних матеріалів для своїх учнів.
Форми оцінювання, що їх заповнюють учасники наприкінці кожного семінару, так само як і усні підсумки доводять, що абсолютна більшість згаданих вчителів вважає проект успішним, а власне Навчальні матеріали вдалим педагогічним інструментом для проведення навчально-виховної роботи з учнями різного віку та стосовно різних дисциплін. На думку учасників проекту, мобільність навчальних зошитів, що дозволяє працювати з будь-якого місця, сприяє включенню їх у перевантажений шкільних процес і створює широкі можливості для залучення учнів до цікавої та активної роботи на уроках.
Для усіх зацікавлених учителів на веб-сайті Українського центру вивчення історії Голокосту відкрито окрему опцію, присвячену цьому проекту. У ній містяться розробки вчителів, які працюють з навчальними матеріалами та надсилають на нашу поштову адресу свої враження, поради, додаткові вправи, календарні плани тощо. Опція відкрита до поповнень від усіх зацікавлених осіб. Наразі першу міні-серію з восьми семінарів завершено і хочеться подякувати як учасниками усіх семінарів з різних міст Україні, так і місцевим організаторам та лекторському і тренерському складу проекту. Продовження семінарів очікується з кінця січня 2010 р.
| Віталій Бобров, Український центр вивчення історії |
Оголошення
Дивитися всіОстанні Новини
-
«Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього». Навчання про історію Голокосту та права людини. Семінар у Литві
З 15 по 19 червня 2026 року Інститут ім Ольги Ленгель (TOLI) у партнерстві з Міжнародною комісією з оцінки злочинів нацистського та радянського окупаційних режимів у Литві та Єврейською громадою Литви організували у Вільнюсі п'ятиденний семінар «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього: викладання про Голокост та права людини». Програма об'єднала освітян з Литви, України та Польщі, щоб поглибити своє розуміння Голокосту, антисемітизму, прав людини та ефективних методів викладання цих проблем.
[Докладніше] -
«Один камінь – одне життя: 80 каменів спотикання для Києва» Чищення Каменів спотикання
11 червня 2026 року перехожі помітили, що два Камені спотикання яскравіше заблищали, і біля них зʼявились свіжі жовті квіти. Це тому, що їх почистила група з чотирьох студентів, дослідниці та інших охочих активістів.
[Докладніше] -
Зустріч дослідницьких команд проєкту «Один камінь – одне життя: 80 каменів спотикання для Києва»
9 червня 2026 року у Києві, у приміщенні інформаційно-виставкового центру Національного музею Революції Гідності відбулася фінальна зустріч дослідницьких команд міжнародного проєкту «Один камінь – одне життя. 80 Каменів спотикання для Києва». Шість команд, десятки юних дослідників, багато розмов, відкриттів і натхнення. А ще — неймовірні спікери: Олександр Воронюк, Надія Уфімцева та Анатолій Подольський, які допомогли нам по-новому подивитися на історію, людські долі та пам’ять.
[Докладніше] -
Відкриття Каменя спотикання на честь Лії Бубнової
3 червня 2026 року в рамках проєкту «Один камінь – одне життя. 80 Каменів спотикання для Києва» на вулиці Бульварно-Кудрявській встановили 16-й Камінь спотикання у столиці — на честь Лії Бубнової, київської аптекарки, мами і дружини, єврейки, яка загинула у 1941 році у Бабиному Яру. Проєкт ініційований Посольство Німеччини в Києві / Deutsche Botschaft Kyjiwі реалізований Українським центром вивчення історії Голокосту у співпраці з КМДА
[Докладніше] -
«Музейні практики й трансформації у висвітленні Другої світової війни».
27-28 травня 2026 року Національний музей історії України у Другій світовій війні за фінансування фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє» (Берлін, Німеччина) провів дводенну міжнародну конференцію «Музейні практики й трансформації у висвітленні Другої світової війни».
[Докладніше]




