VII Всеукраїнський конкурс учнівських творчих робіт "Історія та уроки Голокосту
VII Всеукраїнський конкурс учнівських творчих робіт "Історія та уроки Голокосту"
У мальовничому, по-весняному вбраному містечку Ворзель під Києвом впродовж 4-5 травня 2007 року відбувалося цікаве, емоційно насичене наукове спілкування наймолодших в Україні дослідників Голокосту. Офіційно, це конкурс учнівських творчих робіт. Його урочисто відкрили організатори: керівник Євроазійського Єврейського конгресу Йосип Зісельс, керівник Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолій Подольський. Для учасників особливо значущими були не лише напутні слова, але й сама особистість дисидента-шестидесятника, організатора відродження життя єврейської громади в Україні Йосипа Зісельса. З різних регіонів України: Закарпаття, Донбасу, Буковини, Київщини, Полтавщини, Галичини, з'їхалися учасники конкурсу та окремі керівники творчих робіт. До захисту були відібрані 23 самостійних дослідження. Вперше в історії конкурсу проводилися тематичні сесії. Їх було п'ять: Бабин Яр, як символ Голокосту євреїв України; дослідження регіональних особливостей Голокосту; особистість, її доля та вибір в екстремі Голокосту; хто врятував одне життя - врятував цілий світ; Голокост і героїзм. Реакція світу на Голокост.
Традиційно найбільша кількість робіт була присвячена регіональним дослідженням (8 робіт), подвигу праведників (3 роботи). Відносно новою була тематика пов'язана з особистістю в екстремі Голокосту (6 робіт).
Відбулися два круглих столи, та практикум з членами журі "Як готувати творчу роботу до захисту". Жваву дискусію в обговоренні і на круглих столах викликали проблеми статусу, групування історичних джерел вивчення Голокосту, методів та методик дослідження, історіографія Голокосту в Україні, висвітлення теми Голокосту засобами анімації. Особливо цікавою була дискусія з приводу соціально-психологічних аспектів колаборації, мотивації рятування євреїв, зокрема духовними особами, віруючими, атеїстами. Жваво обговорювалися питання, пов'язані з долями і діяльністю організаторів (Гітлер, Гіммлер, інші), виконавцями так званого "остаточного вирішення єврейського питання".
Журі у складі А. Подольського - керівника Центру вивчення Голокосту, М. Тяглого - наукового співробітника Центру, Ю. Смілянської - директора Інституту юдаїки, Ж. Ковби - доцента НТУУ "КПІ", С. Кандєєвої - вчителя-методиста, співробітника Центру оцінювало роботи за критеріями: актуальність, оригінальність теми, якість її висвітлення, оформлення роботи, відповідно правилам конкурсу.
При захисті оцінювалися вміння представити роботу в межах регламенту, відповідати на питання аудиторії, та членів журі, грамотно полемізувати, захищаючи свою точку зору.
При підведенні підсумків було відзначено актуальність і оригінальність тематики всіх робіт. Кращими були названі дослідження Лещука Олександра (Чернівці), Медвідь Вікторії (Кременець), Білоцерківець Тетяни (Нові Санжари Полтавської обл.), Обухівської Дарії (смт. Криве Озеро Миколаївської обл.), Нєверова Антона (м. Дружківка Миколаївської обл.), Ружицького Євгена (Київ).
Два перших місця були віддані Анастасії Десятовій (с. Мішково-Погорілове Миколаївської обл.) "Масове знищення євреїв біля с. Воскресенське. Історія злочину", Роману Семенюку (Кременець) "Щоденник Романа Кравченка-Бережного: відображення німецько-фашистського окупаційного режиму на Кременеччині". Другі місця зайняли: Олег Гринчук (Тернопіль) "Голокост на Тернопільщині", Божана Гомер (Донецьк) "Праведники народів світу у Донбасі". Два третіх місця здобули Тарапата Максим (Київ) "Трагедія Бабиного Яру у дослідженнях українських істориків" та Бреус Сергій (м. Бровари Київської обл.) "Гірка чаша єврейських страждань".
Переможці були нагороджені почесними грамотами, всім учасникам були вручені подарунки- найновіші наукові і популярні видання з історії України періоду Другої світової війни та дослідження Голокосту.
Д-р Жанна Ковба
Оголошення
Дивитися всіОстанні Новини
-
«Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього». Навчання про історію Голокосту та права людини. Семінар у Литві
З 15 по 19 червня 2026 року Інститут ім Ольги Ленгель (TOLI) у партнерстві з Міжнародною комісією з оцінки злочинів нацистського та радянського окупаційних режимів у Литві та Єврейською громадою Литви організували у Вільнюсі п'ятиденний семінар «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього: викладання про Голокост та права людини». Програма об'єднала освітян з Литви, України та Польщі, щоб поглибити своє розуміння Голокосту, антисемітизму, прав людини та ефективних методів викладання цих проблем.
[Докладніше] -
«Один камінь – одне життя: 80 каменів спотикання для Києва» Чищення Каменів спотикання
11 червня 2026 року перехожі помітили, що два Камені спотикання яскравіше заблищали, і біля них зʼявились свіжі жовті квіти. Це тому, що їх почистила група з чотирьох студентів, дослідниці та інших охочих активістів.
[Докладніше] -
Зустріч дослідницьких команд проєкту «Один камінь – одне життя: 80 каменів спотикання для Києва»
9 червня 2026 року у Києві, у приміщенні інформаційно-виставкового центру Національного музею Революції Гідності відбулася фінальна зустріч дослідницьких команд міжнародного проєкту «Один камінь – одне життя. 80 Каменів спотикання для Києва». Шість команд, десятки юних дослідників, багато розмов, відкриттів і натхнення. А ще — неймовірні спікери: Олександр Воронюк, Надія Уфімцева та Анатолій Подольський, які допомогли нам по-новому подивитися на історію, людські долі та пам’ять.
[Докладніше] -
Відкриття Каменя спотикання на честь Лії Бубнової
3 червня 2026 року в рамках проєкту «Один камінь – одне життя. 80 Каменів спотикання для Києва» на вулиці Бульварно-Кудрявській встановили 16-й Камінь спотикання у столиці — на честь Лії Бубнової, київської аптекарки, мами і дружини, єврейки, яка загинула у 1941 році у Бабиному Яру. Проєкт ініційований Посольство Німеччини в Києві / Deutsche Botschaft Kyjiwі реалізований Українським центром вивчення історії Голокосту у співпраці з КМДА
[Докладніше] -
«Музейні практики й трансформації у висвітленні Другої світової війни».
27-28 травня 2026 року Національний музей історії України у Другій світовій війні за фінансування фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє» (Берлін, Німеччина) провів дводенну міжнародну конференцію «Музейні практики й трансформації у висвітленні Другої світової війни».
[Докладніше]




